Increase Size Decrease Size Reset font to default

Etnosystem.pl

etno, world music, kultura i sztuka

« »

Powrót całuśnego Turka

Tarkan, niegdyś jeden z "towarów" eksportowych Turcji o najsilniejszym potencjale, bożyszcze tłumów, całuśny gwiazdor orientalnego popu, dziś jest już nieco zapomniany.

Czytaj

Ukryte piękno Bratysławy

Podczas, gdy Wiedeń, Praga i Budapeszt odwiedzane są masowo, Bratysława - czwarta stolica naszych najbliższych południowych sąsiadów - traktowana jest po macoszemu, z przymrużeniem oka. "Najbrzydsza stolica Europy" - często słyszymy. Jak widać, to nie do końca prawda...

Czytaj

Tradycja i etniczna różnorodność

W Zakopanem zakończył się 42. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Etnosystem.pl patronował medialnie festiwalowi. Zobaczcie relacje i fotorelacje z tygodniowego święta górali świata.

Czytaj

Kinga Baranowska na K2

Trwa wyprawa ekipy Kingi Baranowskiej na K2. Ostatnimi wieściami z bazy była niestety przykra informacji o śmierci jednego ze wspinaczy, ski-tourowca ekstremalnego Frederika Ericssona ze Szwecji.

Czytaj


Lawenda i wino, czyli Chorwacja Drukuj Email
Wpisany przez Kaśka Paluch   
czwartek, 13 maja 2010 07:12

Chorwacja przewodnik BezdrożaPrzewodnik "Chorwacja. W kraju lawendy i wina" to nowa propozycja wydawnictwa Bezdroża. Chorwacja ma dwa oblicza: to kraina złotych plaż, gdzie lazur wody łączy się z błękitem nieba w sąsiedztwie majestatycznych gór, oraz kraj zielonych wzgórz, wśród których kryją się tajemnicze zamki, dwory i ruiny.


Wakacje w Chorwacji zaspokoją potrzeby zarówno ciała, jak i ducha: starożytne zabytki sąsiadują z arcydziełami renesansu i baroku, a wizyta w znanych sanktuariach stanowi alternatywę dla wędrówek po parkach narodowych. Warto też zakosztować chorwackiej kuchni i skusić się na kieliszek wyśmienitego miejscowego wina.

 


Przewodnik Chorwacja. W kraju lawendy i wina od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy na miejsce wypoczynku wybrali plaże Adriatyku. Teraz proponujemy zaktualizowaną, szóstą edycję książki. Nowy układ przewodnika oddaje historyczno-geografi czne uwarunkowania Chorwacji. Mapy z zaznaczonymi największymi atrakcjami regionów oraz propozycje tras pozwalają lepiej zaplanować podróż. Obszerny wstęp, z rysem historycznym i kulturowym, pomaga zrozumieć ten różnorodny i fascynujący kraj.

O autorkach:

Zuzanna Brusić – urodziła się w Krakowie, z czego jest bardzo dumna, a wychowała w Chorwacji (Rijece), co uważa za swoje wielkie szczęście. Mimo że na stałe mieszka w Polsce, dużo czasu spędza w swojej drugiej ojczyźnie, która jest jej największą fascynacją. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński z tytułem magistra Ochrony Środowiska. Miała okazję zakosztować życia naukowca podczas stypendium (związanego dziedziną chemii) we Włoszech, ale zwyciężyła w niej dusza podróżnika i miłośnika ludzi. Pasjonuje się również przyrodą i nurkowaniem, a ostatnio historią starożytną. Zwiedzając inne kraje Europy, zawsze odnajdywała zakątki podobne do tych w Chorwacji, w której dodatkowo atmosfera wypoczynku i beztroski pomaga docenić jej piękno. Obecnie pracuje jako pilot wycieczek zagranicznych, specjalizując się głównie w wyprawach do Chorwacji, jest też tłumaczem z języka chorwackiego (m.in. przetłumaczyła książkę Ivany Ostoić Nurkowanie w Chorwacji).

Salomea Pamuła – urodzona w Tarnowie. Absolwentka etnologii i filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy naukowej zajmuje się problemami społeczno-politycznymi Chorwacji po rozpadzie byłej Jugosławii. Lubi samotne wypady na Bałkany. Podróże to dla niej przede wszystkim możliwość poznawania ludzi i rozmowy z nimi. Uczestniczyła w etnograficznych badaniach terenowych na Braču, w Slavonii, w Kumrovecu, w Zagrzebiu oraz w Hercegowinie. Sama zorganizowała dla studentów etnologii wyjazd terenowy do Imotskiej Krajiny, dotyczący tradycyjnych metod produkcji wina. Pracowała jako tłumacz-rezydent w Vela Luce na Korčuli, skąd organizowała wycieczki do Dubrownika, Splitu, Međugorja i na wyspę Mljet. Autorka kilku artykułów dotyczących powojennej problematyki politycznej Chorwacji. Nagrała cykl audycji radiowych (program II PR) na temat muzyki ludowej Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Śpiewała w chorwackim chórze INA, a obecnie w Chórze Mariańskim w Krakowie. Pracuje teraz jako lektorka języka polskiego we Francji. Marzy o tym, żeby zamieszkać na jednej z wysp chorwackiego Adriatyku.

Bestsellery Bezdroży:

Poprawiony: czwartek, 13 maja 2010 07:17
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Kalendarz

Ostatni miesiąc Wrzesień 2010 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 35 1 2 3 4 5
week 36 6 7 8 9 10 11 12
week 37 13 14 15 16 17 18 19
week 38 20 21 22 23 24 25 26
week 39 27 28 29 30

Newsletter

Etnonews co tydzień do kawy.

Imię:

Email:

Twoje konto

Pogoda

 


.